Univerzální schémata instalace pro DVB-T anténní systémy

Digitální pozemní televize (DVB-T) je předurčena k pokrytí celé Evropy. Těchto několik příkladů DVB-T anténních systémů pomůže každému, kdo chce vybudovat nový anténní systém nebo aktualizovat již existující. Anténní instalace představeny níže jsou souborem možností, které lze volit v závislosti na výkonu vysílače a jeho vzdálenosti k přijímacímu bodu, stejně jako na základě specifických požadavků uživatele.
Může to být zajímavé řešení zejména pro ty, kteří plánují:
  • instalaci anténního systému v novém domě,
  • modernizaci stávajícího anténního systému,
  • nahrazení staré kabeláže,
  • distribuci DVB-T signálu do dalších TV,
  • koupi DVB-T televize podle individuálních požadavků.
Anténní systém pro oblasti s vysokou intenzitou signálu (do 20 km od DVB-T vysílače s vysokým nebo středním výkonem)
Rozdělení signálu do 2 televizí, "balkonové řešení".
V tomto příkladu je DVB-T signál poskytovaný do 2 televizorů, jeden z nich je schopen přijímat digitální kanály (s vestavěným tunerem MPEG-2/MPEG-4) a druhý analogové, které vyžadují externí DVB-T přijímač. Dobrou volbou je najfunkčnejší a nejprodávanější přijímač na trhu Signal HD-527 A99252 .
Obě antény znázorněno na obrázku, tj. A6040 a A0315 mohou být namontovány na stožár, ale vytvořením pro obyvatelné oblasti a díky malé velikosti mohou být jednoduše namontovány na balkony a pod. Antény A0315 je možné úspěšně použít v otevřených oblastech s přímou viditelností vysílače. V případě překážek, budov a pod. a příjmu odražených signálů, doporučujeme použít anténu Signal HDA-5000 A6040 vybavenou zesilovačem a má širší úhel příjmu.
Při instalaci antény se zesilovačem musí uživatel zajistit napájení. Napájení je obvykle umístěno v jedné z televizí. Taková instalace vyžaduje použití vhodného typu rozdělovače, přes který prochází napětí do antény, v tomto případě jde o indukční splitter E2094 dodávající DVB-T signály do dvou přijímačů. Je možné použít větší počet TV / přijímačů tím, že se využije jeden ze splitterů s velkým počtem zásuvek .

Anténní systém pro oblasti s 20-40 km vzdáleností od vysílače, s distribucí signálu do 4 televizorů
Instalace využívá směrovou anténu Yagi A1911 a zesilovač Terra HA-024 R82292 kompenzující ztráty signálu spojeného s jeho rozdělením na několik přijímačů. V případě malého výkonu vysílače, nebo okrajových míst pokrytí, předzesilovač by měl být nainstalován namísto balu v anténě. V této situaci by měl být zesilovač R82292 nahrazen Terra HS-013 R82010 s napájením pro předzesilovač.

Každý by měl mít na paměti, že anténní předzesilovač v těchto systémech musí být vybrán velmi pečlivě, aby nepřekonal zesilovač. Obvykle optimální jsou modely s nízkým nebo středním ziskem (např. LNA série, respektive B4007 a ​​B4008 ). Vysokoziskový předzesilovač LNA-177 B4009 by měl být používán jen ve výjimečných případech, kdy úroveň signálu je velmi nízká. Obecně lze použití predzosilňovačaalebo zesilovače s nadměrným ziskem může vést k deformaci signálu a velkým problémům s příjmem jakýchkoliv kanálů.
DVB-T signál je rozdělen pomocí Signal R60104 a distribuován do 4 TV zásuvek. Pokud je potřebný větší počet zásuvek, existuje celá řada splitterů Signal .
Připojení různých typů televizí.
  • V diagramu výše mají obě televize vestavěný tuner MPEG-2 / H.264 MPEG-4, takže jsou přímo připojeny na anténní systém.
  • Třetí televize je vybavena HDMI vstupem, ale nemá H.264 MPEG-4 tuner nezbytný v dané lokalitě. Takže spolupracuje s externím DVB-T H.264 MPEG-4 přijímačem připojeným přes HDMI kabel.
  • Starší, analogová TV je připojena k externímu DVB-T přijímači přes SCART konektor.
Anténní systém pro oblasti nad 40 km od vysílače, s distribucí signálu do 4 televizorů
Stejně jako v předchozím příkladu, DVB-T signál je rozdělen na čtyři výstupy. Dlouhá vzdálenost k vysílači je důvodem pro použití UHF antény Tři Digit A2670 s 18 dBi ziskem. Jeho verze s předzesilovačem, A2675 , dává příležitost pro příjem digitálního vysílání od extrémně vzdálených vysílačů, a to i přes 100 km.
Zesilovač Terra HS-013 R82010 kompenzuje ztrátu signálu v distribuční síti, stejně jako je možné využít k napájení antény předzesilovač.
Televize, které nemají vhodné DVB-T tunery, budou přijímat všechny dostupné digitální TV signály po připojení externího přijímače Signal DVB-T HD-507 A99250 a HD-527 A99252 .
Anténní systém pro příjem DVB-T vysílání ze dvou vysílačů
Pokud se nevypne analogové vysílání, mohou některé vysílače přenášet určité multiplexy se sníženým výkonem s ohledem na závěrečný projekt. Proto v mnoha oblastech uživatelé mohou potřebovat přijímat balíky (multiplexy) z jiného vysílače. Podobně mohou obyvatelé příhraničních regionů rozšiřovat své anténní systémy pro příjem programů ze zahraničí.
Pokud je úhlová vzdálenost mezi vysílači menší než 45 stupňů, většinou může být nastavena anténa A2670 tak, aby přijímala oba multiplexy. Když je vzdálenost větší, signály musí být přijímány dvěma směrovými anténami připojenými na UHF vstupy C0315 Multiplexeru. Antény používané ve schématu výše jsou A1911 a A2670 . Všechny ostatní soubory UHF antén mohou být použity jako náhrady.
Zařízení C0315 umožňuje vstřikování napájení nezbytného předzesilovače a je také vybaven FM / DAB rádio vstupy.
Antenní systém pro příjem vysílání DVB-T/T2 (VHF+UHF)
TV Anténa Dipol 44/21-60 Tri DigitAnténa rádiová DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T/T2TV/FM+DAB Slučovač Telmor ZWR-210DC
Anténní systém pro příjem vysílání DVB-T/T2 v pásmech UHF a VHF

V některých zemích, včetně Polska, operátoři DVB-/T2T používají nebo budou používat pásmo VHF (kanály 5-12, 174-230 MHz). V takové situaci mohou někteří diváci potřebovat upravit nebo modernizovat přijímací anténní systémy. Před nákupem nové antény je vhodné zkontrolovat stávající anténní systém, upravit směr atd. protože v malé vzdálenosti od vysílače existuje možnost uspokojivého příjmu bez přidání nových komponentů. Pokud stávající anténní systém neumožňuje příjem vysílání v pásmu VKV, bude nutné přidat anténu VKV a kombinovat signály ze stávající a nové antény. Řešení tohoto problému je uvedeno na výše uvedeném schématu. Stávající anténa UHF (např. A2670) byla pomocí diplexeru/kombinátoru C0364 zkombinována s anténou VHF A0140 (zde ve vertikální polarizaci). Samozřejmě může jít o jakoukoli jinou konfiguraci antény UHF a antény VHF.
Anténní systém kombinující satelitní a DVB-T signály, s distribucí do 4 zásuvek
Díky použití A98257 Quatro LNB a multiswitchů Terra MSR-504 R70604 , kombinované SAT a DVB-T signály mohou být poskytnuty pro každou ze čtyř zásuvek TV / SAT R694100 .
V případě většího domu / bytu nebo použití přijímačů s dual tunerem PVR může být počet zásuvek zvýšen použitím multiswitchů s velkým počtem výstupů .